KNJIŽNICA

Klikom na ikonu možete pretražiti katalog školske knjižnice!
Časopisi u knjižnici

Modra lasta

Smib

Kućni red knjižnice

Prisjetimo se nekih pravila lijepog ponašanja za vrijeme boravka u školskoj knjižnici:

 

1. Svojom nazočnošću nećemo ometati ostale učenike u njihovom radu.

 

2. Ukoliko trebaš pomoć u odabiru ili pronalaženju željenog naslova, potraži pomoć knjižničara ili dežurnog učenika – knjižničara!

 

3. Nakon korištenja nekog naslova, knjigu, časopis, CD… treba vratiti na prijašnje mjesto ili na pult knjižničara.

 

4. Ulaskom u prostor knjižnice ne unositi marendu ili napitke!

 

5. Čuvati knjigu znači: NE podcrtavaj tekst, NE označavaj stranice, knjiga kod kuće mora biti van dohvata kućnog ljubimca, mlađeg brace ili seke!!!

 

6. Ne namjerno, dakle slučajno oštećenje knjige prijaviti knjižničaru.

 

7. Jedno od prava svakog djeteta je pravo na korištenje knjižnice – ISKORISTI SVOJE PRAVO!    

FAQs

sGdje se nalazi školska knjižnica?

Knjižnica OŠ “Turnić” smještena je na drugom katu zgrade.

Koliko knjiga ima školska knjižnica?

Fond knjižnice broji 8873 knjiga, od čega 816 pripada stručnoj literaturi za učitelje, a ostalo se odnosi na stručnu i referentnu građu za učenike, lektiru te knjige za čitanje iz užitka.

Što još možemo naći u knjižnici?

Razne časopise kao što su Modra lasta i  Smib koji pristižu svaki mjesec te starija izdanja Alkice, Prvog izbora, Radosti, Mojega planeta, Gee, Drva znanja, Merdijana, Unikata, Zeleno/plavo, Hrvatskih šuma, Prirode, Dijete i društvo, Zrna. 

Mogu li se sve knjige posuditi iz knjižnice?

Rječnici, enciklopedije, monografije i ostale knjige (priručnici, naslovi medijske kulture, video zapisi, CD zapisi), kojih imamo u maloj nakladi, a cijene su im velike, ne posuđuju se izvan knjižnice.

Što sve možemo koristiti u knjižnici?

U prostoru knjižnice nalaze se dva računala za učenike spojena na Internet, televizija, video i CD projektor, glazbena linija te neke didaktičke igre (Zemlja rizika, Čovječe, ne ljuti se, Čovječe, ne korumpiraj se i sl.)

Smijem li sam uzimati knjige?

Naravno, pristup policama je slobodan!

Što ako nisam siguran s kojeg sam je mjesta uzeo?

Samo knjigu ostavi na pultu knjižničara!

Što znači posuditi knjigu?

Posuditi knjigu znači izvršiti zaduženje pomoću članske iskaznice.

Čemu služi članska iskaznica?

Članska iskaznica sadrži tvoje podatke u jedinstvenom kodu i nitko ne može izvršiti posudbu na tuđe ime, dakle – ona štiti tvoju posudbu.

Što učiniti ako izgubim člansku iskaznicu ili pronađem izgubljenu?

Iskaznicu treba čuvati. Ukoliko je izgubiš, možeš doći u knjižnicu da ti napravimo novu, a ako si pak pronašao nečiju iskaznicu, vrati je onome kome pripada ili je donesi u knjižnicu pa ćemo se mi potruditi vratiti je vlasniku. 

Što će mi se dogoditi ako izgubim ili oštetim knjigu?

Nažalost, izgubljena knjiga mora se nadoknaditi istim naslovom. Isto važi i za oštećenu knjigu ukoliko se više ne može čitati.

Što sve učenici mogu raditi u knjižnici?

Uz bogatu referentnu zbirku, brojne enciklopedije, rječnike, leksikone, monografije učenici izrađuju svoje domaće uratke, mogu koristiti raspoložive referentne publikacije za izradu referata, imaju dovoljan broj sjedećih mjesta za čitanje časopisa (koji se ne posuđuju).

U knjižnici mogu na dva računala pretraživati zanimljive sadržaje putem Interneta.

Na raspolaganju su im: TV-prijemnik, glazbena linija, video i CD-projektor, pomoću kojih mogu naknadno pogledati sadržaje medijske kulture predviđene programom nastave hrvatskog jezika i književnosti, stranog jezika, povijesti, likovne i glazbene kulture, ukoliko nisu bili na, za to predviđenom, nastavnom satu.

U slobodno vrijeme mogu prelistavati školske foto-albume, školski list “Turnić”, kao i sva stara izdanja i arhivske članke iz novina a vezane su uz rad i uspjehe Škole i njenih bivših učenika. Također, možeš i jednostavno odmoriti u chill zoni ili se družiti sa svojim prijateljima.

Godišnjim planiranjem knjižnica je nositelj obilježavanja važnih blagdanskih i kalendarskih datuma kao što je:  Dan europskih jezika, Mjesec hrvatske knjige, izložbe knjiga i slikovnica, posjet književnika, Dan europskih jezika, Dan OŠ “Turnić”, Tjedan dobre dječje knjige i mnogih drugih u čije se aktivnosti možeš slobodno uključiti, kao i u mnogobrojne projekte poticanja čitanja.

U prostoru knjižnice uvijek je radno, ali i zabavno! 

“Čitanje je za um ono što je vježba za tijelo. S jednim se čuva i jača zdravlje, a s drugim vrlina, koja je zdravlje uma.”
Joseph Addison

ČITANJEM DO ZVIJEZDA

Čitanjem do zvijezda (Nacionalni projekt za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja) provodimo u našoj školi od 2021./2022. za učenike predmetne nastave (za one koji to žele ili u sklopu dodatne nastave hrvatskoga jezika). Svake se godine čitaju 3 suvremena književna djela za djecu i mlade, a koja su povezana zajedničkom temom, nakon čega se učenici mogu okušati u kvizu znanja ili izradi kreativnoga uratka na školskoj, županijskoj ili nacionalnoj razini natjecanja.

2021./2022.

1. Vještice, Roald Dahl

2. Tajni vrt, Frances Hodgson Burnett

3. Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu,  Ransom Rigs

2022./2023.

1. Sherlock Holmes- grimizna istraga, Sir Arthur Conan Doyle

2. Pekinezer Princ u službi Njezina Veličanstva, Krunoslav Mikulan

3. Zvijer iz Buckinghamske palače, David Walliams

2023./2024.

1. Trči, ne čekaj me, Bojana Meandžija

2. Moja baka je zmaj, Melita Rundek

3. Zeleni pas, Nada Mihelčić

2024./2025.

1. Kako je Flegmarin postao kapetan, Magdalena Mrčela

2. Letači srebrnih krila, Melita Runkdek

3. Znali su što žele, Nada Mihoković-Kumrić

Projekt 2

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

UČENJE SRCEM

Od školske godine 2023./2024. projekt se provodi kao izvannastavna aktivnost s učenicima sadašnjeg 2. a razreda s ciljem razvijanja socijalnoemocionalnih kompetencija potrebnih za cjeloživotno obrazovanje i življenje, kao što su: samosvijest, upravljanje sobom, socijalna svijest, socijalne vještine i odgovorno donošenje odluka. Osim socijalno-emocionalnoga učenje, učenike se podučava vještinama svjesne usredotočenosti (mindfulness), kao i kontroliranoga i usmjerenoga disanja te meditativnih vježbi u svrhu opuštanja i umirivanja od dnevnih obveza. Čitaju se problemske slikovnice uz pomoć kojih riješavamo problemske situacije te tražimo rješenja za slične u stvarnome životu.

Projekt 2

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Your Title Goes Here

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

KONTAKT

Knjižničarka:
Marija Malnar Zidarić, magistra kroatistike s knjižničarstvom

E-mail:
knjiznicaturnic@gmail.com

Broj telefona:
051/659 -495

Radno vrijeme:
Pon: 07:30 – 13:30 sati
Uto: 09:00 – 15:00 sati
Sri: 07:30 – 13:30 sati
Čet: 09:00 – 15:00 sati
Pet: 07:30 – 13:30 sati

Skip to content