Kutak za učenike

Kako mu već i sam naziv kaže Kutak za učenike namijenjen je prvenstveno učenicima,  ali  i drugim zainteresiranima  za teme koje nudimo. Namjera nam je pomoći vam savjetima o učenju, prijateljstvu, sigurnosti na Internetu i sličnim aktualnim temama.

10 najboljih božićnih filmova

Autor: Marta Kaluđerović, 15. 12. 2016.

Blagdansko vrijeme idealno je za obiteljska druženja, a ako ste jedni od onih koji te trenutke vole provesti pred televizorom, u toploj fotelji i s kokicama u ruci, donosimo vam popis najboljih božićnih filmova svih vremena.

1. Sam u kući (1990)

Žanr: Komedija, Obiteljski
Redatelj: Chris Columbus
Glavne uloge: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern

Donio je gotovo interstelarnu slavu Macaulayu Culkinu, no snimljena su još tri  nastavka u kojima su uvijek nastradali Joe Pesci i Daniel Stern koji su igrali glavne negativce. Odličan zaplet svake priče pokvarili su predvidivi trikovi kojima se mali Kevin McCallister riješavao negativaca.

2.   Elf (2003)

Žanr: Komedija, Obiteljski, Fantazija
Redatelj: Jon Favreau
Glavne uloge: Will Ferrell, Edward Asner, Bob Newhart

Buddy (Will Farrell) se kao beba siroče zavukao u vreću s poklonima Djeda Mraza i tako završio na Sjevernom Polu gdje je odlučeno da ga odgaja Glavni vilenjak. Po odrastanju Buddyu otkrivaju da zapravo nije vilenjak, nego da ima oca među ljudima koji je dospio na listu "zločestih" što ga ponuka da ode u New York upoznati svog pravog tatu. Za nas, tako-tako. Za vas? Vi sami odlučite...

3. Bitka za Božić

Žanr: komedija
Redatelj: John Whitesell
Glavne uloge: Danny DeVito, Matthew Broderick, Kristin Davis

Bitka za Božić obiteljska je komedija o ljubomori, dobrosusjedskim odnosima, ukrašavanju doma i pravome blagdanskom duhu. Matthew Broderick i Danny DeVito okrenuti će Božić naglavačke kada odluče nadmašiti jedan drugoga u blagdanskim ukrasima.

4. Kako preživjeti Božić

Žanr: romantična komedija
Redatelj: Mike Mitchell
Glume: Ben Affleck, Christina Applegate, James Gandolfini, Catharine O'Hara, Josh Zuckerman

Spremite se za ludilo, hrpu nepodopština i kaos kad si bogati poslovni čovjek Drew odluči za Božić unajmiti obitelj Valcos. Za tu im mogućnost ponudi pravo malo bogatstvo, kojem oni ne uspiju odoljeti. Baš kad se Valcosi počnu pitati je li obećani novac vrijedan toga da im iritantni gost blagdane pretvori u noćnu moru, kući stiže njihova kći Alicia, koja nema namjeru “posvojiti” novog brata..

5.   Najluđi Božić (1989)

Žanr: Komedija
Redatelj: Jeremiah S. Chechik
Glavne uloge: Chevy Chase, Beverly D'Angelo, Juliette Lewis

Chevy Chase i njegov lik entuzijastičnog ali katastrofalnog vođe obitelji Griswold su se upustili u još jednu katastrofičnu avanturu koja završava sa, a kakvim drugim do, katastrofalnim happy endom. Božićna priča katastrofalne obitelji Griswold jedna je od najboljih komičnih kritika američkog blagdanskog konzumerizma i obiteljskog snobizma te je često smještena u Top10 najboljih božićnih filmova.

6.    Fred Mraz (2007.)

Redatelj: David Dobkin
Glumci: Vince Vaughn, Paul Giamatti, Elisabeth Banks, Rachel Weisz, Kevin Spacey

Fred Claus (Vince Vaughn) proživio je čitav život u bratovoj velikoj sjeni. Fred je pokušavao, ali nije uspijevao slijediti primjer koji je davao mlađi Nicholas (Paul Gimatti) koji je bio Svetac. I tako je Nicholas postao primjer davanja dok je Fred postao njegova potpuna suprotnost: prepredeni ovrhovoditelj koji je ostao bez sreće i novca. Unatoč protivljenju gđe Mraz, Nicholas pristaje pomoći svojem bratu pod jednim uvjetom: da dođe na Sjeverni pol i zasluži novac koji treba radeći u Djedovoj radionici. Problem je što Fred nije baš materijal za vilenjaka, a kako je Božić sve bliže, Fred bi mogao ugroziti najsretniji blagdan godine..

7.    Luda božićna zvona (1996.)

Redatelj: Brian Levant
Žanr: obiteljski avanturistički
Glumci: Arnold Schwarzenegger, Sinbad, Phil Hartman, Rita Wilson

Na badnju večer prezaposleni Howard Langston (Arnold Schwarzenegger) nađe se u velikim problemima. Zbog čestog izbivanja iz kuće odlučio je odužiti se svojem sinu Jamieju (Jake Lloyd) nabavkom popularne igračke “TurboMan”. Skrušeni tata kreće u božićnu nabavku, ne sluteći da je potražnja za igračkom daleko nadmašila proizvodnju. Zamišljajući neutješno Jamiejevo lice, Howard se odlučno suprotstavlja svima koji mu stanu na put, baš kao i pravi  TurboMan..

8.    Zločesti Djed Mraz  (2003.)

Redatelj: Terry Zwigoff
Glumci: Billy Bob Thornton, Tony Cox, Lauren Graham, Brett Kelly, Lauren Tom, John Ritter, Bernie Mac

Dva kriminalca rade kao Djedovi Mrazovi u trgovačkom centru koji namjeravaju opljačkati. Mučno im je od božićnih pjesama, djece, roditelja i poklona. No sve se počinje mijenjati kad se jedan od njih, cinični Billy Bob Thornton, sprijatelji s jednim dječakom.

9.     Ljubav i praznici (2006.)

Žanr: Komedija, Romantika
Redateljica: Nancy Meyers
Uloge: Kate Winslet, Cameron Diaz, Jude Law, Jack Black, Eli Wallach, Edward Burns, Shannyn Sossamon, Odette Annable, James Franco, Dustin Hoffman

Romantična komedija o dvjema djevojkama, bogatoj Amerikanki i skromnoj Engleskinji, koje, kako bi se na Božić utješile od nesretne ljubavi, na dva tjedna zamijene stanove i nalaze ljubavi svojega života.

10. Divan život (1946.)

Redatelj: Frank Capra
Glavne uloge: James Stewart, Donna Reed, Henry Travers, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell

Najbolji i najpopularniji božićni film ikad snimljen, emotivna priča o mladiću iz provincije koji sanja o bijegu u svijet, daleko od svoje male zajednice. Nakon što iskusi kakav je život bez obitelji i ljudi s kojima je odrastao, shvaća što je sreća i što stvarno želi, a u tome mu pomaže njegov duhoviti anđeo Clarence.

Nadamo se da su vam se filmovi svidjeli te da ćete uživati u nijima.