Kutak za učenike

Kako mu već i sam naziv kaže Kutak za učenike namijenjen je prvenstveno učenicima,  ali  i drugim zainteresiranima  za teme koje nudimo. Namjera nam je pomoći vam savjetima o učenju, prijateljstvu, sigurnosti na Internetu i sličnim aktualnim temama.

Kako uskladiti školske i sportske obveze

Autor: Marta Kaluđerović, 4. 11. 2015.

Muče vas školske obveze? Čini vam se da je gradivo preopširno te da ga jednostavno ne stižete i ne možete savladati? Ako vam se čini da je vama teško, pročitajte sljedeći članak.

Kako bismo vas potaknuli da se zdušnije bacite na posao, odlučili smo vam predstaviti uspješne sportaše naše škole koji uz sve školske obveze osvajaju medalje. To su šahistica Anamarija Radiković, vaterpolist Marko Kaluđerović i karatašica Laura Lisac. Čime se bave, koja su njihova najveća postignuća, kako usklađuju sport i školu te čemu ih je sport naučio, otkrit ćete u daljnjem tekstu.

Sportom do životnih vještina

Anamarija Radiković trenira šah u Šahovskom klubu Rijeka. Može se pohvaliti osvojenim drugim mjestom na Prvenstvu Hrvatske te nedavnim dvobojem sa šahovskim velikanom Garijem Kasparovom. Osim svakodnevnih treninga kod kuće, trenira i dvaput tjedno u svom klubu. Unatoč velikim uspjesima, Anamarija ističe kako su joj na prvome mjestu školske obveze, a tek potom trening. Šah je, kako sama kaže, puno više od sporta. Naučio ju je životnim vještinama – kako dobro promisliti i ne biti brzopleta. Kao uzore ističe šahiste Kasparova i Fichera. Upitali smo je i za nedavni dvoboj s Kasparovom koji je bio i medijski popraćen u Novom listu. Anamarija skromno odgovara: „Bila sam jako sretna. Nisam se nadala tome. Uživala sam u svakom trenutku."

Uživati u pobjedi i prihvati poraz

Marko Kaluđerović trenira vaterpolo u Vaterpolo klubu Primorje. Najveće postignuće su mu osvojene zlatne medalje 2014. i 2015. godine na Prvenstvu i Kupu Hrvatske. Ritam njegovih treninga je upravo nevjerojatan. Trenira svaki dan 19:30-22:30 te subotom 9:30-12:00. Uzor mu je vaterpolist Petar Muslim. Njegov recept za uspjeh i usklađivanje školskih i sportskih obveza jest rad bez zaostataka i želja za uspjehom. Marko je s nama podijelio da je kroz sport naučio biti tolerantan, uživati u pobjedi, ali i prihvatiti poraz.

Uspjeh uz puno truda i odricanja

Za Lauru Lisac sport je prvenstveno zabava. Trenira u Karate klubu Delta. Najveće sportsko postignuće joj je osvajanje dvostrukog naslova u svojoj i starijoj kategoriji na Croatia Openu. Trenira svakodnevno, a uzori u svijetu karatea su joj Ronda Rousey i Rafael Aghayev. Laura priznaje da je teško uskladiti školske i sportske obveze, a ona u tome uspijeva trudom i odricanjem te kaže da slobodnog vremena gotovo da i nema.

Nadamo se da će vas uspjesi i zrela razmišljanja naših sportaša potaknuti na odgovornije izvršavanje svojih obveza te da će vam dati potrebnoga poleta u ovom ponekad stresnom školskom ritmu.