Kutak za učenike

Kako mu već i sam naziv kaže Kutak za učenike namijenjen je prvenstveno učenicima,  ali  i drugim zainteresiranima  za teme koje nudimo. Namjera nam je pomoći vam savjetima o učenju, prijateljstvu, sigurnosti na Internetu i sličnim aktualnim temama.

PLAN UČENJA - KAKO GA NAPRAVITI I KAKO GA SE PRIDRŽAVATI

Autor: Daria Pribudić, 9. 9. 2013.

Ako učiš u zadnji čas ili se vrlo brzo približava kontrolni, kažu Majda Rijavec i Dubravka Miljković u svojoj knjizi „Vodič za preživljavanje u školi“, nemoj se uznemiriti. Mnoge učenike uhvati strah od testa. Sve što moraš učiniti jest naučiti ovladati svojim vremenom.

Prije svega moraš biti svjestan načina na koji koristiš vrijeme. Najbolje je napraviti tablicu sa svojim aktivnostima i školskim predmetima. Dakle, savjet koji nam autorice daju jest pažljivo planiranje vlastitoga vremena.

Razlog zašto nikad nemamo vremena jest taj što ga uvijek s lakoćom gubimo – neplanirano smo se zadržali na laptopu ili nam se odužio telefonski razgovor ili smo neplanirano odlučili pogledati omiljenu televizijsku seriju, nakon koje je uslijedila još jedna kojoj nismo mogli odoljeti. Sve ove neugodnosti se mogu izbjeći ako, primjerice, uzmemo televizijski program te se odlučimo za jedan film. Tako ćemo izbjeći neplanirano i nekontrolirano gledanje televizije.

Možete napisati mjesečni plan na kojem ćete istaknuti bitnije stvari koje treba obaviti u narednom mjesecu. Istaknite ga na vidljivom mjestu (primjerice na ploču od pluta) tako da uvijek imate pred sobom termine, npr. lektire, kontrolnih radova, školskih zadaća, referata i slično. Tako ćeš izbjeći učenje u zadnji čas ili kampanjsko čitanje lektire.

Tjedni plan je malo detaljniji - u njemu ćeš navesti koji dan što odgovaraš ili iz čega pišeš provjeru. Napravi plan najprjie za školske obveze, a potom i za izvannastavne i izvanškolske aktivnosti. Točno navedi što ćeš raditi prije i poslije škole.

Na dnevnom planu istaknut ćeš popis stvari koje ćeš sutra učiniti. Evo primjera jednog takvog plana autorice spomenutog priručnika Dubravke Miljković i Majde Rijavec:

- sat vremena rješavati zadatke iz matematike

- otići na šišanje

- sat vremena čitati lektiru

- nazvati Melitu

- nazvati Ivana

- vratiti knjige u knjižnicu

Autorice savjetuju da kupiš mali blok te da kad obaviš nešto s plana to precrtaš ili označiš kvačicom. Plan nosi sa sobom te ga možeš nadopunjavati. Kada sutradan baciš oko na svoj plan, nagradi se za one zadatke s popisa koje si ispunio. Nagrada može biti čokoladica, odlazak u slastičarnicu ili kino, slušanje glazbe itd.

Kad si jednom odredio koji je tvoj plan, drži se njega. Najlakše je odgoditi učenje za neki „povoljniji trenutak“ i odlučiti baš u trenutku kad bi trebao učiti da je vrijeme za sređivanje radnog stola ili za telefonski razgovor s prijateljicom. Koliko god je važno držati se plana i voditi računa o tome da se prvo obave najvažnije stvari s popisa toliko je i važno shvatiti da je plan samo plan i da se može mijenjati.