Kutak za učenike

Kako mu već i sam naziv kaže Kutak za učenike namijenjen je prvenstveno učenicima,  ali  i drugim zainteresiranima  za teme koje nudimo. Namjera nam je pomoći vam savjetima o učenju, prijateljstvu, sigurnosti na Internetu i sličnim aktualnim temama.

Kako pobijediti menstrualne tegobe?

Autor: Tina Bakić, 20. 3. 2014.

Čak 95% žena pati od menstrualnih bolova. Iako su simptomi najčešće tek osjetni, ponekad mogu biti vrlo jaki te osim bolnoga trbuha, glavobolju vam može stvarati i bol u leđima. Ako spadate u većinsku skupinu doznajte kako sami možete značajno smanjiti bolove tijekom prvih dana mjesečnice.

Menstrualni bolovi nastaju grčenjem mišića maternice te su hormoni glavni uzročnici bolova. Od ostalih uzročnika treba izdvojiti nedostatak vitamina i minerala, loša prehrana, nedostatak tjelovježbe, prevelika konzumacija kofeina i alkohola.

Najčešći simptomi PMS-a:

• Nagle promjene raspoloženja
  • Loša koncentracija
  • Umor
  • Pojačan apetit i žudnja za hranom
  • Loša koordinacija
  • Problemi sa snom
  • Glavobolja
  • Bolovi i grčevi
  • Nadutost i otečenost
  • Debljanje
  • Osjetljive i bolne dojke

Hrana koja ublažava PMS: mlijeko i mliječni proizvodi, srdele, banane, sjemenke, ananas, naranča, šparoge, zeleno povrće...

Kako smanjiti bol?

Jedna od najvažnijih stvari je tjelovježba. Iako vam za vrijeme mjesečnice nije do ničega, a ponajmanje do vježbanja, kretanja i tome slično, lagane fizičke vježbe vam mogu smanjiti i olakšati menstrualnu bol, popraviti vam raspoloženje te ubrzati cirkulaciju i smanjiti nadutost.

Veliki značaj ima i prehrana. Za vrijeme mjesečnice treba jesti što više voća, povrća, cjelovitih žitarica te treba piti što više tekućine, a izbjegavati slanu i slatku hranu te alkohol i cigarete.

Većina žena za vrijeme i prije mjesečnice imaju problema sa snom, a upravo je san ono što žena u to vrijeme najviše treba.

Također, znanstvenici su dokazali da žene, koje prije ili za vrijeme mjesečnice prolaze kroz stresno razdoblje, imaju jaču menstrualnu bol. Tako da bi bilo poželjno izbjegavati stres.

Čajevi koji pomažu u ublažavanju bolova su kamilica, kadulja i matičnjak te su oni savršeni za one žene koje ne vole piti tablete.

Neke žene koje imaju jake menstrualne tegobe ne mogu ih se riješiti bez tableta.

Nadam se da će vam nešto od navedenog pomoći za vrijeme narednih mjesečnica.