> Razredi  > Mudre izreke
Mudre izreke

Tko želi nešto naučiti, nači će način; tko ne želi, naći će izliku, jednom davno rekao je Pablo Picasso. Goethe je pak rekao: Svatko želi biti netko; nitko ne želi raditi na tome. Jedan genijalac za kojeg smo svi čuli rekao je: Ludilo je neprestano ponavljanje jedne te iste stvari uz očekivanje drugačijih rezultata. Bio je to Albert Einstein.

Brojne mudre izreke čujemo svaki dan iz usta naših prijatelja i poznanika. Može to biti vaš djed, najbolji prijatelj, profesor u školi ili šef na poslu, pa čak i vi sami imate u vašoj glavi zalihu mudrih izreka koje ste jednom negdje čuli i nakon toga su vam se utisnule u pamćenje. Zbog mudrih izreka možete u društvu ispasti pametniji, ozbiljniji, mudriji, pa ih zato ljudi često i upotrebljavaju. Neke od njih rekli su slavni ljudi poput ovih gore navedenih, a neke su se jednostavno ukorijenile u narodu i nitko ne zna tko je to prvi rekao i iz kojeg su doba stigle, iako te izreke svi ponavljaju. Sigurno ste svi čuli za: Dajte čovjeku ribu, nahranili ste ga za jedan dan; Naučite čovjeka da lovi ribu, nahranili ste ga za cijeli život. Ta poznata izreka došla je iz Kine, a tko ju je tamo prvi rekao, nitko ne zna.

Mnoge izreke došle su od poznatih filozofa, poput Konfucija ili Aristotela, ali neke od njih krenile su i od običnih ljudi koji su u jednom trenutku rekli nešto „pametno“, što se ljudima toliko svidjelo, da su to nastavili govoriti i dalje i dalje i dalje. Na taj način su i izreke iz Kine jedan dan došle i do nas. Zanimljivo, zar ne? Tko zna, možda i vi jednom pred prijateljima kažete nešto „mudro“, pa će djeca u Kini za sto godina čitati o poznatoj hrvatskoj poslovici.

To bi bilo super, zar ne?

Izvor: http://mudreizreke.net/

« Siječanj 2019 »