Kamen

RKT vjeronauk, 1.-5- razred, učiteljica Vesna Rabak

Autor: Marija Malnar Zidarić, 11. 4. 2022.

Svi razredi 1-5.a. složno su se i s radošću uključili u aktivnosti projeknog tjedna.
Prvi razredi učili su o crkvi-kući Božjoj, izgrađenoj od kamena. S pozornošću su pratili sve sadržaje, mnogi iznijeli svoja iskustva, posjetili svoju župnu crkvu i na kraju gradili crkvu od istarskih škrilah .
Gospodin Marko Belas iz Fažane izradio nam je repriku župne crkve Presvetog Srca Isusova na Zametu od bračkog kamena.
Drugi razredi susreli su se s legendom o Nazaretskoj kućici. Tim povodom posjetili smo Trsat i trsatsko svetište gdje smo mogli vidjeti mjesto gdje se nekada nalazila nazaretska kućica, a u crkvi Majke Božje Trsatske vidjeli sliku Gospe Trsatske te iza oltara kamen nazaretske kućice. Također smo pročitali priču “Dva kamena” koja nam daje izvrsnu poruku za naš život.
Treći razredi upoznali su pojam kamenovanja u Bibliji te značenje kamenovanja. Izabrali smo, s obzirom da  smo prvopričesnici i uskoro idemo na Prvu svetu pričest biblijski tekst o Isusu i preljubnici. Pomno smo ga analizirali, odglumili i izvukli značajnu poruku za naš život. U grupama smo analizirali i biblijske citate o
kamenu, npr. “Tko tebe kamenom, ti njega kruhom”.
Četvrti razredi proučavali su naše korijene kroz temu “Duboki su naši korijeni”, većinom zapisani u kamenu. Mnogi spomenici naše kulturne baštine zapisani su u kamenu, a nama najbliži je Bašćanska ploča s kojom su mnogi već upoznati. Učili smo slova glagoljice. Posebno smo zapamtili slovo R, početno slovo našega grada, a zatim smo na kamenu ispisivali početna slova našega imena.
Peti razred upoznao je svetog Vida, zaštitnika našega grada. Posjetili smo katedralu sv. Vida gdje nas je dočekao gospodin Jure i vrlo temeljito, stručno i zanimljivo upoznao s legendom našega grada, legendom o Čudotvornom raspelu i Petru Lončariću koji je bacio kamen na raspelo, a koji se još uvijek čuva na glavnom oltaru katedrale. Povratkom u školu iznijeli smo svoje viđenje likovnom radionicom.