2017-02-20 09:52:00

Svjetski dan socijalne pravde

Svjetski dan socijalne pravde obilježava se 20. veljače svake godine nakon što su tu odluku jednoglasno podržale 192 članice Ujedinjenih naroda na Općoj skupštini u studenome 2007. Opća skupština prepoznala je „potrebu ujedinjavanja snaga međunarodne zajednice za iskorjenjivanje siromaštva, porast zaposlenosti i dostojanstva rada, jednakih mogućnosti i pravde za sve“. 

 

Socijalni se razvoj mora temeljiti na pravdi, solidarnosti i jednakosti među svim zemljama, a socijalna pravda i jednakost čine temeljne vrijednosti svakog društva. Republika Hrvatska je po ustavnom određenju socijalna država pa su svi građani pozvani pridonijeti socijalno pravednom društvu u kojem sve osobe uživaju jednaka prava i imaju jednake mogućnosti za ostvarivanje svojih potencijala.

Svjetski dan socijalne pravde prilika je i za razvoj i pružanje novih socijalnih usluga za posebno ranjive društvene skupine i pojedince. Prema privremeno ili trajno socijalno ugroženim društvenim skupinama i pojedincima, treba graditi odnos koji izražava stalnu brigu o njima i ne dovodi ih u položaj da se osjećaju nekorisnim i nezaštićenim članovima društva.

Potrebno je usmjeriti se prema društvu u kojem je čovjek na prvom mjestu, društvo socijalne pravde i jednakosti. Biti humani i odgovorni za one koji su najugroženiji i najranjiviji i koji bez pomoći društva ne mogu riješiti svoje osnovne egzistencijalne probleme. 

 

 

Edward Schillebeeckx je rekao: “Ono što sanjaš sam, ostaje samo san; međutim, ono što sanjaš s drugima, moći će postati stvarnost.” 


Osnovna škola "Turnić" Rijeka