2013-10-02 14:50:28

Međunarodni dan nenasilja

Međunarodni dan nenasilja obilježava se 2. listopada, na dan rođenja Mahatme Gandhija, jednog od vođa pokreta za nezavisnost Indije i začetnika filozofije i strategije nenasilnog otpora. Generalna skupština UN-a 2007. godine pokrenula je obilježavanje Međunarodnog dan nenasilja kao priliku za “širenje poruke nenasilja”.

Gandhi je bio prvi čovjek u povijesti koji je proširio princip nenasilja od pojedinca do društvene i političke razine. Njegovo ime sinonim je za životno držanje koje je odlučujuće promijenilo smjer povijesti i koje još i danas ima utjecaja na milijune ljudi.

Mahatma Gandhi

Posljednjih godina svjedoci smo sve većeg broja nasilnog ponašanja, fizičkih obračuna i novih oblika nasilja poput cyberbullinga kako među djecom  tako i među mladima. Nažalost prisutna je i sve veća razina tolerancije prema nasilju stoga želimo  potaknuti na aktivno sudjelovanje u sprečavanju i prevenciji nasilja među djecom i mladima prvenstveno građane, roditelje i sve nadležne institucije koje se bave mladima. Održanje mira i sprečavanje svih oblika nasilja osobna je odgovornost svakog pojedinca i civilnog društva uopće.

Što je nenasilje?

Nenasilje je ono ponašanje kojim se omogućava ili ne sprječava zadovoljavanje osnovnih ljudskih potreba (opstanak, zdravlje, identitet, sloboda) - niti osobnih, niti od drugih ljudi.

Iako se nenasilje vrlo često poistovjećuje s pasivnošću, to nisu dva ista termina. Nenasilje je aktivan pojam - nenasilje predstavlja aktivnu borbu protiv nasilja, ali ne ugrožavajući nikoga, polazi od pojedinca.

 

 

Čovjek je  sklon nasilju, ali mu istovremeno dobrota stoji na raspolaganju. I kada se u svakom od nas, svakom ljudskom biću, istovremeno nalazi s jedne strane sklonost nasilju, a s druge poštovanje prema drugoj osobi važno je naglasiti da svatko sam za sebe odabire odgovor u situaciji sukoba. Sukladno tome, ono što prvo moramo imati na umu kod sukoba je da sami odabiremo svoje ponašanje, svoj odgovor na sukob.

Druga stavka o kojoj moramo razmisliti (pretpostaviti unaprijed) je koje su posljedice mojih postupaka. Ukoliko odbijem nešto učiniti, koje su posljedice. Ukoliko pokažem otpor, koje su posljedice. Promislivši o posljedicama, odlučujem o djelovanju, s jasnom svijesti o posljedicama i o tome da sam ih voljan podnijeti.

Poruka svim ljudima ”Budite osobe sa stavom”, nenasilane, tolerantane, koji poštuju sebe i druge, te najstojte (znajte) na adekvatan način zauzeti se za sebe, a da istodobno poštujete druge.

„Sila je oružje slabih; nenasilje je oružje jakih“

                                     Mahatma Gandhi


Osnovna škola "Turnić" Rijeka