2014-04-04 13:21:54 Učenje uz glazbu - dobra ili loša ideja? Učenici vole učiti uz glazbu, ali često je njihov odabir potpuno pogrešan, pa umjesto da ih muzika potiče ona im zapravo smeta. Stručnjaci već desetljećima istražuju utjecaj raznih melodija i skladbi na rad ljudskog mozga te su došli do nekoliko korisnih zaključaka. Klasična glazba najbolja za učenje Utjecajne studije s prestižnih sveučilišta koje su se bavile ovom temom sugeriraju da je glazba iz baroka i klasična glazba najbolje potiče mozak na rad. Tajna leži u činjenici da je većina skladbi nosi ritam koji odgovara ritmu moždanih valova. Po ovom, ali i mnogim drugim kriterijima, W. A. Mozart je stvarao skladbe koje najviše gode našem 'centralnom računalu'.
Fizičar i neurobiolog G.B. Shaw je primijetio je da se slušanjem Mozartove glazbe poboljšava sposobnost razmišljanja, pa je proveo pokus kojim je ispitivao koji su dijelovi mozga aktivirani u trenutku kad glazba dospije u uho. Nalazi su pokazali da je glazba salzburškog genija posebna, budući da se glasnoća tona u njegovim skladbama izmjenjuje u razmaku od točno 30 sekundi, što je jednako uzorku moždanih valova.
W. A. Mozart
Upravo zbog toga sinkroniziraju se lijeva i desna polovica mozga, što dovodi do opuštanja, poboljšavanja koncentracije i sposobnosti razmišljanja. To se naziva Mozart efektom.
Izbjegavajte glazbu s mnogo teksta i nove skladbe Stručnjaci preporučaju da izbjegavate glazbene brojeve koji imaju naglasak na tekstovima jer će vam pozornost bježati na riječi pjesama. Također, nije pametno da noć prije ispita puštate za vrijeme učenja nove stvari. Razlog je vrlo jednostavan, naime, učeći prikupljate nove informacije, a i glazba koju prije niste slušali je također novost za vaš mozak te ga dodatno opterećuje. Puno je bolje da izaberete neke poznate instrumentale koji će vam moći biti lagana i neometajuća pozadina dok učite.
Bez nostalgičnih i prebrzih melodija Kao što je pogrešno izabrati glazbenu podlogu s puno teksta također nije pametno izabrati ni one pjesme koje u vama izazivaju jake emocije. Bolje pustiti glazbu koja je neutralna ili pak budi optimizam u vama nego one koje će vas natjerati da se sklupčate poput fetusa. Osim što vam takva glazba emocije dovodi u stanje kuhanih špageta također vam i smanjuje funkcionalnost mozga prilikom učenja.
Donosimo nekoliko prijedloga uz koje možete poboljšati svoje učenje:
Klasična glazba Za bolje pamćenje i brže učenje svakako izaberi nešto od Mozarta, Handela ili pak od Čajkovskog, poput Plesa šećerne vile iz baleta Orašar.
New age glazba
Instrumentalni pop - rock
Plemenska glazba
Nadamo se da će svima vama učenje uz glazbu donijeti jako dobre rezultate u danima koji slijede, a za slučaj da vam ovakav način učenja smeta - ugasite muziku, slušajte tišinu i u potpunosti se koncentrirajte na učenje. A kako učenje ne bi postalo mučenje, s vremena na vrijeme napravite kratku pauzu uz najdraži glazbeni hit. Sretno! |
Osnovna škola "Turnić" Rijeka |