Novosti iz knjižnice

Noć knjige 2021.

Autor: Marija Malnar Zidarić, 26. 4. 2021.

Kraj travnja uvijek je posebno uzbudljiv za knjižničare – treba osmisliti i pripremiti materijale, zanimljive naslove te zainteresirati učenike za knjigu. Činimo to tijekom cijele godine, ali 23. travnja, kada obilježavamo Noć knjige, vlada nekako drugačija atmosfera – knjiga je taj dan važna svima i o knjigama se govori na svakom koraku.

Ovogodišnja tema Noći knjige bila je Ljekovita moć knjige. Potaklo nas je to na razmišljanje: imaju li knjige moć iscijeliti nas? Biti lijek za dušu? Promijeniti nas? Učiniti nas boljima, osjetljivijima za potrebite? Stvoriti nam novi pogled na „iste“ stvari?

Učenicima od 1. do 4. razreda školska knjižničarka digitalizirala je i stvorila zvučnu priču Terapija za strah splitske autorice Nade Bučević (iz knjige „Safari duha: priče za buđenje mudrosti“) iz koje su učenici mogli pomoću književnih likova bolje upoznati emociju straha te kako se s njom nositi, a nakon priče, ponuđena im je bila vježba opuštanja uz vođeno disanje i prilagođenu vizualizaciju kako bi naučili opustiti svoje misli i tijelo od svakodnevnoga stresa.

Za učenike od 5. do 8. razreda raspisan je literarni natječaj „Ljekovita lektira“ na koji su se učenici mogli odvažiti u proznom ili lirskom izrazu te nam poručiti koje su lektire ili književni likovi bili njihova terapija i na neki ih način promijenili.

Veselimo se i željno iščekujemo uratke!