Novosti iz knjižnice

Obilježen mjesec knjige

Autor: Sanja Potočnjak - Bilić, 15. 11. 2015.

Članovi Literarne družine uredili su prostor učionice Hrvatskoga jezika i mudrim izrekama poznatih književnika prisjetili na ljepotu i vrijednosti druženja s knjigama.

Mjesec knjige (15. listopada - 15. studenoga) ove je godine obilježen pod geslom "Ono si što čitaš". Da je to doista tako, govore nam brojni citati poznatih književnika koji kazuju o neizmjernoj iskustvenoj koristi i bogatstvu koje zaljubljenici u knjige osjete pa im one postaju izvor, nadahnuće, ali i cilj i smisao intelektualne i duhovne strane njihovoga života.

Ray Bradbury napisao je: "Knjige, kao i najbolji prijatelji, trebaju biti malobrojni i dobro odabrani. Poput prijatelja trebamo im se uvijek iznova vraćati, a one nas, poput vjernih prijatelja, nikada neće iznevjeriti, nikada prestati voditi."

Mnogi su učeni ljudi, a među njima i poznati francuski filozof Voltaire, zapisali kako su shvatili da im je knjiga najbolji prijatelj, vjeran drug koji ih nikada nije iznevjerio i kojem se uvijek vraćaju uz sve jaču i strastveniju ljubav.

Rumunjska poslovica kaže da nije učen onaj tko čita, već onaj tko zna što čita.

Tako su učenici šestih razreda naše škole mjesec knjige posvetili Ivani Brlić-Mažuranić, koju svrstavamo među naše najmaštovitije i najslikovitije autore. Čitajući o Potjehu, Svarožiću, Bjesomaru i drugim likovima pokušali su i likovno prikazati svijet u koji su zaronili maštom.