Veliko slovo u nazivima crkvi

Autor: Antonija Šverko, 18. 11. 2014.

Danas se u crkvama diljem Hrvatske obilježava Dan sjećanja na žrtve Vukovara i na sve žrtve stradale u Domovinskom ratu. Ispunjeni smo ponosom i suosjećanjem prema onima koji su položili svoj život za našu slobodu.

Kako bismo bili jednako dostojanstveni i u govoru i u pismu, podsjetit ćemo se pravopisnog pravila vezanog uz pisanje naziva crkvi  te jednog gramatičkog pravila na koje često zaboravljamo.

Ovaj jezični savjetnik za vas su pripremile školske novinarke Nikolina Ban i Antonija Lekaj (8.c).

Za početak ispravite greške u označenim riječima u sljedećim rečenicama:

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Vukovara održati će se u svim hrvatskim gradovima.

Sveta misa za vukovarske žrtve služiti će se u Crkvi Svete Ane.

Primjećujete da je glagolski oblik krivo upotrijebljen u obje rečenice. Kada rabimo futur I. tako da nenaglašeni oblik pomoćnog glagola htjeti (ću, ćeš, će, ćemo, ćete, će) dolazi iza infinitivnog oblika, tada infinitiv nema završni  -i. Istaknute glagolske oblike treba, dakle, zamijeniti oblicima: održat će se, služit će se.

Pažljivi čitači primijetit će da je i naziv crkve krivo napisan.

Naime, ako u nazivu crkve već postoji imenica crkva, tada se ona ne piše velikim slovom. Nadalje, riječ sveta/svet često se u nazivu crkvi iz pretjeranog pijeteta ili iz neznanja nepotrebno piše velikim slovom. Umjesto ponuđenog rješenja valja pisati: u crkvi svete Ane.

Stoga razlikujemo:

sveta Ana (ime svetice) i

Sveta Ana (blagdan i ime crkve kada u nazivu nema imenicu crkva).