U Križevcima održan 2. susret hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva "Stjepan Kranjčić" (2. dječji Kranjčić)

Autor: Vesna Rabak, 2. 5. 2013.

U križevačkom Hrvatskom domu u subotu 27. travnja 2013. održana je završna svečanost 2. susreta hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva „Stjepan Kranjčić” za književno i likovno stvaralaštvo učenika osnovnih škola u Republici Hrvatskoj.

Tom su prigodom dodijeljene nagrade učenicima najuspjelijih radova, likovni su radovi prikazani na prigodnoj izložbi Anđeli u nama, dio književnih radova javno je izveden, a najširi je izbor radova po žanrovima (poezija, proza igrokazi) objavljen u zborniku Izvor nade.

U žanru poezije prvu je nagradu stručnog ocjenjivačkog suda za pjesmu Vjerujem osvojio Luka Pejić  (5.b) Druga je nagrada pripala Luki Kosiću (4.b) za pjesmu Isusa zovi.

Luka recitira svoju nagrađenu pjesmu

Za likovno stvaralaštvo treću nagradu stručnog ocjenjivačkog suda osvojila je Petra Šupuković  (3.b) za rad Vjerujem u bolji svijet.

Petrin rad - Vjerujem u bolji svijet

Susret hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva „Stjepan Kranjčić” jedini je natječaj i susret za dječje duhovno književno i likovno stvaralaštvo na nacionalnoj razini u Republici Hrvatskoj za djecu osnovnih škola.

Nazvan je prema križevačkom župniku na glasu svetosti Stjepanu Kranjčiću koji je i sâm pisao književne radove katoličke tematike. Organizatori su raspisali natječaj na krilima uspješnoga natječaja i književnoga susreta za duhovnu književnost na nacionalnoj razini za odrasle - Susreta hrvatskoga duhovnoga književnoga stvaralaštva „Stjepan Kranjčić” koji će se ove godine održati peti put.

Dječjim susretom „Stjepan Kranjčić” želi se potaknuti stvaranje suvremenih dječjih duhovnih književnih (poezija, proza, igrokazi) i likovnih radova protkanih kršćanskim vrednotama.

Detaljnije se o svemu može doznati na internetskoj stranici www.djecji-kranjcic.hr.

Ponosni smo na naš plasman, a rado smo i s veseljem saslušali i radove ostalih učenika čiji su radovi na natječaj pristigli iz cijele Hrvatske. Upoznali smo nove prijatelje, sklopili nova prijateljstva, zajednički se družili, naučili nove stvari o Stjepanu Kranjčiću, saslušali glazbeni dio programa što nas je razveselilo s obzirom da dvije trećine nas pjeva u „Ljiljanima“.

Druženje je nastavljeno pripremljenim ručkom za sve sudionike i njihove goste, te okruglim stolom za mentore, a likovnom radionicom za učenike.

Okrugli stol za mentore

Likovna radionica za učenike

Rado smo davali i intervjue i upoznavali i družili se sa svima onima koji su nam od srca poželjeli dobrodošlicu, koje smo željeli upoznati, ali do sada nismo imali prilike.

Uslijedilo je turističko razgledavanje Križevaca pod stručnim vodstvom, Križevaca i njegovih znamenitosti. Najviše nam se svidjela grkokatolička crkva, Gradski muzej, i crkva „Svetog križa“, a rečeno nam je i da smo zanimljiva skupina s obzirom da smo obasuli brojnim pitanjima naše voditelje.

Ugodno umorni, praćeni dobrim vibracijama, srećom u duši i ponosom u srcu krenuli smo put Rijeke.

Nadamo se ponovnom druženju na „Trećem Kranjčiću“ i još jednom od srca zahvaljujemo našim roditeljima!