OŠ TURNIĆ domaćin županijske smotre LIK

Autor: Marija Malnar Zidarić, 10. 3. 2023.

Županijsko natjecanje – izložba učeničkih radova osnovnih i srednjih škola Primorsko – goranske županije iz područja likovnih umjetnosti i dizajna LIK 2023. obuhvaća likovne radove učenika osnovih i srednjih škola na zadanu temu. Natjecanje se provodi u organizaciji Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Agencije za odgoj i obrazovanje.
Ovogodišnja tema natjecanja bila je „Ples za učenike od 5. do 8. razreda osnovnih škola te „Ljudsko tijelo i plesni pokret”za učenike srednjih škola.

Koristeći se digitalnim alatima učenici osnovnih škola trebali su izraditi digitalnu animaciju na zadanu temu inspirirani plesnim formacijama hrvatske baštine kao i različitih kultura, a koristeći se kontrastom boje prema boji. Učenici su geometrijskim i/ili slobodnim dvodimenzionalnim likovnima stvarali različite ritmove na plohi.
Učenici srednjih škola bili su pred složenim procesom istraživanja teme plesa u likovnim djelima, potom odabirom i interpretacijom umjetničkog djela s motivom plesa te pisanom analizom vlastitog procesa oblikovanja forme i formalnih elemenata djela.  Koristeći se žicom različitih debljina učenici su stvarali linijski istanjenu masu plesne figure koju su potom fotografirali te digitalnim alatima realizirali stop-animaciju. Učenici su u pisanome obliku interpretirali analizirano umjetničko djelo primjenom odgovarajućega likovnog nazivlja te opisali tematsku i sadržajnu povezanost vlastite ideje s izabranim likovnim djelom.

Ove godine naša je škola bila domaćin natjecanja, a učiteljica likovne kulture, Maja Vodanović vodila je cijeli program. Županijskom se natjecanju odazvalo 30 osnovnih škola s 85 likovna rada te 6 srednjih škola sa 16 učeničkih radova iz Primorsko-goranske županije.

Tri najuspješnija likovna rada iz kategorije osnovnih i srednjih škola biti će poslana na državnu razinu natjecanja LIK 2023.
Čestitamo nagrađenim učenicima i njihovim mentorima!

Od naših učenika, zapaženi su radovi Laurenta Radića i Dunje Dorić, učenika 6. a razreda.

Učiteljica Maja Vodanović