Sveta Lucija

Autor: Barbara Breš, 13. 12. 2012.

Sveta Lucija je zaštitnica vida, krojača i kovača, te se svake godine slavi 13. prosinca. Običaj je da se na Svetu Luciju posadi pšenica koja bi pozelenila do Božića i tako prizivala plodnost i obilje u nadolazećoj godini.

U Dalmaciji i na otocima djeca se nisu darivala na Sv. Nikolu, već na blagdan Sv. Lucije.  U čarapama, papučama ili ispod jastuka dočekali bi ih slatkiši i suho voće.

Sveta Lucija

Tko je bila Sveta Lucija?

Sveta Lucija je živjela u 4. st. na Siciliji u vrijeme vladara Dioklecijana. Bila je iz bogate porodice i bila je zaručena.  Dok je jednom hodočastila grob mučenice Agate u Kataniji da bi izmolila ozdravljenje za svoju bolesnu majku, ukazala joj se mučenica Agata i predvidjela joj vrlo skoru mučeničku smrt. Odmah po povratku u Siracusu je otkazala zaruke i podjelila sav svoj imetak siromasima. Uvrijeđeni zaručnik ju je prijavio vlastima sa optužbom da je kršćanka. Takva optužba, po Dioklecijanovim zakonima koji je proganjao kršćane, bila je smrtno opasna. Zatvorili su je u tamnicu, mučili su je poljevajući je vrelom smolom i vrelim uljem, ali svoju vjeru nije zatajila. Osudili su je na smrt odrubljivanjem glave. Prije toga uspjela je primiti euharistiju i predvidjela je skoru smrt Dioklecijana kao i prestanak progona kršćana. Njeno predviđanje se vrlo brzo ostvarilo.

Svetu Luciju su počeli štovati već u 5. stoljeću i vrlo brzo su je štovali u svom zapadnom kršćanskom svijetu. U tradiciji narodne i crkvene pobožnosti je Sveta Lucija zaštitnica vida i vrlo često je prikazuju s pladnjom i parom očiju na njemu. Njen praznik 13. prosinac se po julijanskom kalendaru povezuje sa najkraćim danom u godini i narodna tradicija je povezala ugaslu svjetlost njezinih slijepih očiju sa najdužom noći zimskog sunčevog ciklusa.