Svjetski dan zaštite životinja

Autor: EMA BUDIĆ, IRA BUDIĆ, 4. 10. 2019.

Svjetski dan zaštite životinja ili Svjetski dan životinja obilježava se 4. listopada svake godine. To je međunarodni dan posvećen pravima životinja i njihovu blagostanju, s posebnim naglaskom na odnos čovjeka prema životinjama i važnosti svih životinja za život na Zemlji.

Prvi spomen Svjetskog dana životinja može se naći 1924. u zahtjevu njemačkog pisca Heinricha Zimmermanna. Prva priredba s tim povodom bila je održana sljedeće godine, 4. listopada 1925. u Berlinskoj dvorani sportova.

Neki ljudi smatraju da životinje ne osjećaju bol i nemaju emocije, međutim dokazano je da to nije točno - životinje imaju osjećaje jednako kao i mi. Budući da imamo rodbinu na selu vidjele smo nekoliko primjera:

• koze - kada ih se odvoji od mladunaca znaju plakati ili čak i ugibaju
  • mačke - da bi zaštitile svoje mladunce napadaju veće životinje (pse)
  • kokoši - ako osjećaju opasnost skupljaju piliće oko sebe i pokušavaju ih zaštititi
  • ima više primjera kada su psi bili odvedeni od kuće ili ostavljeni, našli put kući

U Rijeci postoji nekoliko ustanova za zaštitu životinja. Neke od njih su azil za pse Viškovo "Društvo za zaštitu životinja Rijeka", udruga za dobrobit i zaštitu mačaka "Mijau" i sklonište za životinje "Lič" (Veterinarska stanica Rijeka).

Većina ustanova za zaštitu životinja volontira, odnosno nemaju financijsku potporu. Hranu i potrepštine doniraju im ljudi. Mnogim životinjama je potrebna veterinarska skrb koju financiraju iz tih donacija. Smatramo da bi to trebala biti briga i obaveza država, gradova i općina te bi trebali više financijski sudjelovati u rješavanju ovog problema. Također, građane bi trebalo educirati o pravima i potrebama životinja te o tome da shvate da su to živa bića koja imaju emocije. Ljude koji ostavljaju, zlostavljaju i ozljeđuju životinje trebalo bi ozbiljnije sankcionirati.

Nama bliska udruga za zaštitu mačaka je "Kitten safe house" koju je, prije nekoliko godina, osnovala Evelin Knežević, bivša učenica naše škole.