Dan borbe protiv AIDS-a

Autor: Neli Matoščević, 1. 12. 2015.

1. prosinac obilježava se kao Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Cilj obilježavanja je podizanje svijesti o rizicima i načinima prijenosa HIV-a, testiranju i mogućnostima liječenja.

U Hrvatskoj su od 1985. godine zabilježena 1002 slučaja HIV-a, a kada to uspredimo s Europom i svijetom, imamo nisku stopu zaraze tom bolešću, otprilike 55 osoba godišnje.

Zaražene pacijente potrebno je  zaštititi, poštujući liječničku tajnu. Pacijenti koji imaju HIV ili AIDS često su diskriminirani i okolina na njih reagira vrlo negativno. Zato je potrebno informirati ljude o toj bolesti kao bismo spriječili širenje bolesti a oboljelim pružili dostojanstveniji život.

1. prosinac - Dan borbe protiv AIDS-a

Što je AIDS?

Sindrom stečene imunodeficijencije (franc. - Syndrome d'ImmunoDéficience Acquise - SIDA) (eng. - Acquired Immunodeficiency Syndrome - AIDS) je bolest ljudskog imunološkog sustava.

Uzročnik je  HIV - retrovirus koji napada specifične stanice obrane organizma, stanice koje direktno sudjeluju u imunološkoj reakciji protiv mnogih bolesti i tako čini imunološki sustav čovjeka bespomoćnim da se brani od bolesti, pa čak i onih na koje je inače otporan.

Kako se prenosi AIDS?

HIV se najčešće prenosi seksualnim činom, miješanjem nekih od tjelesnih izlučevina oboljelog s onima zdravog čovjeka (sjemena tekućina, krv), sa majke na dijete (u trudnoći) ili drugim dijelovima organizma u kojima je koncentracija ovog virusa velika. Može se zaraziti i korištenjem iste igle kao i prethodno zaraženi, zatim transfuzijom, a kroz posteljicu zaražena majka prenosi bolest i na dijete. Zaražena majka može dijete zaraziti i dojenjem.

Simptomi bolesti

Osoba zaražena HIV-om obično se ne osjeća bolesnom i godinama nema simptome. AIDS se na organizmu ne očituje neposredno kao neke druge bolesti, već pojavom tzv. oportunističkih bolesti/infekcija. HIV virus znatno oslabi imuni sustav čovjeka, a to iskorištavaju kako mikroorganizmi koji redovno žive na i u čovjeku, tako i organizmi koji dolaze izvana. Ostatak imunološkog sustava nije dovoljno jak da se odupre HIV virusu pa je bolesnik dobra podloga za razne infekcije (proljevi, rakovi, upale). Često se za sve HIV oboljele greškom smatra da svi imaju AIDS, no postoje slučajevi da HIV-pozitivne osobe požive i preko deset godina bez ikakvog znaka bolesti. Osoba na kraju umire od raznih infekcija pluća, tumora, i drugo.

Liječenje

Postoje neki lijekovi i neke metode liječenja od kojih je jedna od najpoznatijih kombiniranje lijekova sa proteinima i nukleinskim kiselinama koji smanjuju količinu virusa u krvi no već jedna propuštena doza može dovesti do imunosti virusa na lijek. Ipak ova metoda ima velikih minusa i ne pokazuje se uvijek uspješnom. Neprestano se radi na novim lijekovima i cjepivima no zasad nema formule koja bi mogla garantirati siguran oporavak.

Kako se zaštititi?

Korištenje kondoma u seksualnim odnosima značajno smanjuje vjerojatnost prenošenja spolno prenosivih bolesti.

Osobe sklone uzimanju opojnih droga intravenoznim putem trebaju se suzdržavati od dijeljenja igle s bilo kime, već isključivo koristiti svoj pribor, najbolje jednokratne igle i šprice koje poslije uporabe treba ukloniti u posebne, za to izrađene spremnike.

Zaraza HIV-om putem krvi može se izbjeći smanjivanjem rizika za potrebom transfuzije krvi i to izbjegavanjem situacija koje bi mogle voditi do teških ozljeda; uporabom samo novih i/ili steriliziranih igala i šprica (za bilo kakvo ubrizgavanje); primjenom osnovnih mjera zaštite i zaštitne opreme (rukavice) prilikom rukovanja krvlju ili tjelesnim izlučevinama. Pojačanim oprezom: nikada ne rabiti tuđe oštre predmete za osobnu uporabu (britvice, škarice, nožići, grickalice za nokte). Ukoliko se radi piercing i/ili tetovaža, mora se koristiti sterilizirana oprema.

Kako se HIV ne prenosi?

Virus HIV-a se ne prenosi društvenim događanjima u svakodnevnom životu poput zajedničkog objeda, druženja, grljenja, ljubljenja, korištenjem istoga posuđa i pribora za jelo. Također se ne prenosi putem insekata (npr. komaraca), slinom ili znojem jer virusa HIV-a u takovim tekućinama nema u dovoljnim količinama da bi došlo do zaraze. Virus HIV-a ne prenosi se sjedenjem u istoj prostoriji i razgovorom s bolesnikom.

Najvažnije je informirati ljude o bolesti i poticanje ponašanja u cilju izbjegavanja mogućih izvora zaraze.