Dan hrvatske knjige i autorskog prava

Autor: Boren Bobić, 22. 4. 2014.

Dan hrvatske knjige slavi se 22. travnja jer je na taj dan prije više od pola tisućljeća tj. 22. travnja 1501. otac hrvatske književnosti Marko Marulić dovršio Juditu, svoje najpoznatije djelo na hrvatskome jeziku.

Iako Dan hrvatske knjige nije razvikana manifestacija poput nekih drugih praćenih velikom reklamom i pompom, na razne se načine obilježava diljem zemlje. Dok se u nekim gradovima toga dana knjige prodaju po sniženoj cijeni, drugdje se organiziraju učestale promocije knjiga, tribine, okrugli stolovi ili radionice za djecu.

Svjetski dan knjige i autorskog prava obilježava se svake godine 23. travnja. 1996. godine u Parizu na UNESCO-voj  Općoj konferenciji donesena je odluka o obilježavanju ovog dana. Taj dan je vrlo simboličan za povijest književnosti jer su tog dana 1616. umrli Miguel de Cervantes i William Shakespeare, a rodili se pisci poput Mauricea Druona, K. Laxnessa, Vladimira Nabokova i Manuela Mejíe Valleja.

UN-ova organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu UNESCO u više od stotinu zemalja proslavlja Svjetski dan knjige i autorskih prava uz pomoć mnogobrojnih izdavača, knjižara, učitelja…

Obilježavajući taj dan UNESCO želi svakog (posebno mlade) potaknuti na promicanje knjige, čitanja i izdavaštva, uz zaštitu autorskih prava.

U SAD, Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Irskoj… 23. travnja se održava i World Book Night (Svjetska noć knjige), godišnja proslava kojom se afirmira ljubav prema knjizi i čitanju, za koju se tiskaju posebne besplatne knjige i dijele svima željnima čitanja. Organizatori očekuju da će ove godine ukupno podijeliti 3 milijuna knjiga.

Noć knjige u Hrvatskoj

Nakon iznimnog uspjeha prošlogodišnje Noći knjige, i ove se godine, po treći put, ovom manifestacijom 23. travnja u Hrvatskoj obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava.

Noć knjige 2014. održat će u 156 gradova i mjesta diljem Hrvatske, s najvećim brojem programa u Zagrebu. Čak 370 sudionika (knjižnice, knjižare, nakladnici, odgojno-obrazovne ustanove, kulturni centri, muzeji, galerije, udruge pisaca i ljubitelja knjige…) pripremilo je više od 700 programa. Čitaonice i pričaonice za najmlađe, kreativne radionice, kvizovi, nagradne igre, dramske izvedbe, glazbene slušaonice, javna čitanja, projekcije filmova, Bookcrossing, ali i klasična predstavljanja knjiga, druženja s autorima i zalogaji za ozbiljnije književne sladokusce – sve to posjetiteljima će biti ponuđeno na bogatom „knjiškom meniju“.

Prvi puta u manifestaciju su se uključili i vrtići (10). Zahvaljujući njihovu sudjelovanju i velikom ovogodišnjem odazivu škola (98), matineja Noći knjige bogatija je programima koji nastoje ukazati na važnost čitanja i druženja s knjigom od najranije dobi.