Autor: Marija Malnar Zidarić, 17. 11. 2022.

Ove se godine u našoj školi Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježavao tijekom cijeloga tjedna koji je prethodio spomenutom Danu.

Naime, tijekom mjeseca osmi su razredi bili na terenskoj nastavi u Vukovaru, a polaznici su programa Moja Rijeka gledali i čitali intervjue vukovarskih branitelja. Obje su skupine učenika nakon viđenog i pročitanog  svoje dojmove iznijeli u pisanom obliku, a najljepši su radovi izloženi na panou u hodniku Škole.

S druge strane, polaznici su Likovne grupe dali svoj doprinos obilježavanju ovoga Dana na sljedeći način. Tema koju su likovno prikazali bila je most kao poveznica između tragedije Vukovara i ostvarenja slobodne Hrvatske. Most u ovom smislu predstavlja put stradanja hrabrih Vukovaraca od samih početaka bitke preko bliskih borbi na ulicama grada, nesebičnih borbi za svaki život unutar bolnice u neljudskim uvjetima rada do, na samom kraju, pada grada i odvoženja preživjelih na Ovčaru i u srpske logore. Zamisao je, stoga, bila da je osnovni građevni materijal mosta kao takvog svaki taj hrabri život, svaka ta hrabra žrtva… Drugim riječima, bez velike vukovarske žrtve ne bi bilo moguće prijeći most, odnosno ostvariti slobodu koju danas uživamo ukoliko imamo na umu najvažnije posljedice Vukovarske bitke.

Na satu Hrvatskoga jezika učenici su se literarno izrazili na temu Palim svijeću te Što želim Vukovaru danas uz prethodno obrađene povezane teme kao uvod u stvaralaštvo.

Učenički radovi izloženi su također na školskome panou.

Učiteljica povijesti Marija Illich Grbeša

U obilježavanju tjedna sudjelovale:

Marija Illich Grbeša, učiteljica povijesti

Sanja Potočnjak, učiteljica hrvatskoga jezika

Nives Peruč Šuša, učiteljica hrvatskoga jezika

Maja Vodanović, učiteljica likovne kulture

Marija Malnar Zidarić, knjižničarka

4. a razred izradio je s učiteljicom Ljubicom Šuljić Vučedolske golubice u glinamolu.

Priloženi dokumenti:
Radovi_ucenika_o_Vukovaru_(2).docx (22.04 KB)