OŠ Turnić domaćin županijskog natjecanja LIK 2021

Autor: Maja Vodanović, 24. 3. 2021.

22. ožujka 2021. godine OŠ Turnić bila je domaćin županijskog natjecanja iz područja likovnih umjetnosti i dizajna - LIK 2021. Na županijskom natjecanju sudjelovale su 20 osnovnih škola sa 72 likovna rada rada te 4 srednje škole s 13 likovnih radova radova iz Primorsko-goranske županije, a ovogodišnja tema natjecanja bila je Portret i autoportret.

Ovdje pogledajte virtualnu izložbu učeničkih radova: https://www.artsteps.com/embed/6047ea4bdbebbb5f5ce9aaa8/560/315?fbclid=IwAR1NCwvTtrWLHe3QP9yOCURuQLLVepehxleeAbTG1n6KjcFNPwmO_09iiO4

Županijsko natjecanje  - izložba učenika osnovnih i srednjih škola Primorsko-goranske županije iz područja likovnih umjetnosti i dizajna LIK 2021 obuhvaća likovne radove učenika osnovnih i srednjih škola na zadanu temu. Natjecanje se provodi u organizaciji Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Agencije za odgoj i obrazovanje.

Ovogodišnja tema natjecanja bila je „Portret i autopotret“ prilikom čega je poticaj za učenike osnovnih škola bila tema „Hrvatska folklorna i tradicijska etnografska baština“, a za učenike srednjih škola „Ljudsko tijelo u umjetnosti“.

U području dvodimenzionalnog oblikovanja u grafičkoj tehnici visokog tiska kolagrafija ili digitalnim crtežom na računalu učenici osnovnih škola trebali su kreirati ornament u boji inspiriran hrvatskom folklornom i tradicijskom etnografskom baštinom. Likovni jezik kojim su se izražavali bili su crta, boja, ploha i tekstura. Zadatkom se poticala uporaba novih medija te stvaralačka osobnost učenika s ciljem senzibiliziranja učenika za očuvanje materijalne i nematerijalne kulturne baštine.

Promatranjem portreta i autoportreta kao likovnog motiva povijesno-stilskih razdoblja kao i promatrajući ulogu portreta u popularnoj kulturi i suvremenoj umjetnosti učenici srednjih škola kroz crtež, sliku ili video uradak trebali su izradili portret ili autoportret. Pritom razmišljajući o portretu kao mediju za društvenu kritiku, eksploataciji portreta u propagandne svrhe ili utjecaju masovnih medija na pojam portreta i formiranje identiteta učenici su kreirali vlastitu ideju i imaginaciju te razvijali kritičko mišljenje.

Čestitamo nagrađenim učenicima i njihovim mentorima!

Maja Vodanović, prof.
predsjednica Županijskog povjerenstva