Natječaj dječjeg duhovnog stvaralaštva "Stjepan Kranjčić"

Autor: Vesna Rabak, 20. 4. 2021.

17.4.2021. godine trebali smo prisustvovati svečanoj dodjeli nagrada u Križevcima na kojoj je naša učenica Nora Franjković, učenica 5.a razreda osvojila dodatnu nagradu "Profila" u žanru proze.

Zbog pandemije koronavirusa svečanost je održana i pratili smo je putem ZOOM-a.

Ljepota, ljepota, ljepota!!!“… Odzvanja mi u ušima dok umorna, pognute glave hodam iz škole prema domu. Od sutra sam u samoizolaciji, ja i cijeli razred… Pa kakav je to natječaj „Ljepota“??? U školi korona, u gradu, u domovini, u svijetu, brojke, konferencije, stožer, umrli, zaraženi… A ja da pišem o ljepoti? Apsurd situacije! Pogled mi pada na sunce koje zalazi. Prosipa svoje zrake po zlaćanoj morskoj površini. Paperjasti oblaci. Prošarane krošnje stabala, žutih, narančastih, crvenih listova i nekakvi čudnovati plodovi… Bože, koja ljepota! Zar sam rekla : „ljepota“? Ljepota? Da, ljepota! Od sutra ne izlazim iz kuće. Imat ću o čemu pisati. Jer Bog se pobrinuo za sve. Pobrinuo se da ne razmišljam kako je bitno biti lijep nekome, nego biti lijep sebi. Kako nije bitna vanjska, nego unutarnja ljepota. Jer nitko nije ružan. Svatko je poseban na svoj način. Svatko je lijep na svoj način. Kada potražimo ljepotu u drugome, nalazimo ljepotu u sebi. Ljepota nije u izgledu, nego u srcu i duši, dobroti. Ljepota je majčin osmjeh ohrabrenja, tatin nježan i ujedno snažan zagrljaj. Ljepota je kada me baka otprati do kreveta, kada me ušuška i zajedno se pomolimo. Ljepota je kad s najboljom prijateljicom Milom dijelim tajne. Ljepota je u predenju moje mace i cvrkutanju papige. Ljepotu možemo pronaći svugdje oko nas. Moramo samo gledati širom otvorenih očiju i otvorena srca, i ona je tu. Tako blizu i tako daleko.