Svjetski dan osoba s Down sindromom

Autor: Marija Malnar Zidarić, 22. 3. 2021.

Čim netko spomene šarene čarapice, odmah nam je svima ista prva misao: osobe s Down sindromom. Down Syndrom International odredio je prvi dan proljeća kao Svjetski dan osoba s Down sindromom. Proljeće nas poziva na buđenje, na promjenu postojećih pogleda i odbacivanje starih, neupotrebljivih slojeva, izvana i iznutra.

21. 3. ujedno je i Dan darovite djece. I jedni i drugi žele isto: biti prihvaćeni i voljeni unatoč teškoći (da, i darovita djeca imaju svoju poteškoću). Uvijek je dodatni izazov kad čovjek ne pripada prosijeku u bilo kojem pogledu.

Naše učenike žeimo od najranije dobi učiti toleranciji i prihvaćanju različitosti te spoznaji kako je svijet prekrasan upravo zato što smo različiti i što smo svi međusobno povezani oku nevidljivim nitima. I ne bismo mogli jedni bez drugih.

4. b razred imao je priliku upoznati i susreti putem videkonferencije djevojčicu, učenicu 8. razreda opatijske osnovne škole koja ima mlađega brata s Down sindromom i koja im je u 25-minutnoj prezentaciji dala osnovne informacije o Down sindromu, ali i onu manje znanstvenu stranu, kako je biti starija sestra ovom prekrasnom dječaku.

Razredom je vladao muk tijekom izlaganja. Osjetljivost i empatija uvijek se probude u dječjim srcima. A nakon izlaganja - skoro sve ručice u zraku. Pitanja je bilo mnogo.

Za kraj, izradili smo pisanu poruku "Vidimo sE", slogan projekta naše riječke udruge Rijeka 21 poručivši našim dragim prijateljima da se vidimo s osmijehom na licu; u trgovini, na ulici, u školu...