Obilježavanje Kulturnog dana u sklopu projekta Rijeka EPK 2020

Autor: Maja Vodanović, 15. 11. 2019.

Uoči projekta Rijeka 2020 u kojem će sljedeće godine naš grad biti Europska prijestolnica kulture, naša se škola pridružila u obilježavanju probnog Kulturnog dana kao pripreme za nadolazeći projekt.

U četvrtak 14. listopada 2019. godine učenici i učitelji naše škole obilježili su Kulturni dan kroz niz aktivnosti.

Učiteljica hrvatskog jezika Sanja Potočnjak-Bilić i učitelj glazbene kulture Robert Širol obilježili su Kulturni dan s učenicima šestih razreda. Integriranim satom Hrvatskog jezika i Glazbene kulture uključili su se u akciju "Uključi se" kojom smo, na poticaj Grada Rijeke, označili uvodno uključivanje  u projekt "Rijeka - prijestolnica kulture".

Temelje kulture našega kraja nalazimo u čakavštini. Ove godine obilježavamo 100. rođendan trojice velikih čakavskih pjesnika - Ljube Pavešića, Zorana Kompanjeta i Davida Kabalina. Sat je posvećen njihovom stvaralaštvu, kao i stvaralaštvu njihovoga uzora Drage Gervaisa koji je rođen pred 115. godina.

Sat je koncipiran kao predstava kroz koju nas učenici vode prezentirajući tekstove navedenih autora i to recitirajući, pjevajući uglazbljene tekstove i prezentirajući pojedine pjesme prilagođene scenskim igrama - igrokazima u kojima glume učenici.

Učenici četvrtih razreda u pratnji razrednih učiteljica posjetili su Spomeničku zbirku i knjižnicu Brlić-Mažuranić-Ružić u Villi Ružić na Pećinama. Theodor de Canziani proveo je učenike Villom Ružić i omogućio im da dožive čar prošlog vremena.

Učenici likovne grupe od 5. do 8. razreda s učiteljicom Majom Vodanović te učenici iz projekta Moja Rijeka s učiteljicom Marijom Illich Grbeša upoznali su se s nadolazećim programima i infrastrukturnim projektima Rijeke 2020 te su kao produkt istraživanja izradili plakat koji su izložili u javnom prostoru škole u cilju upoznavanja ostalih učenika i djelatnika škole o projektu. Učenici su kroz aktivnost Moja Rijeka istražili povijest broda Galeb te kompleksa Rikard Benčić, trenutačno stanje te se upoznali s idejama za prenamjenu i revitalizaciju objekata.