Međunarodni dan mira

Autor: Laura Lukačević, 21. 9. 2019.

Svake godine 21. rujna obilježava se Međunarodni dan mira. Utemeljen je odlukom Opće skupštine Ujedinjenih naroda 1981. godine, s ciljem jačanja ideala mira unutar i između svih naroda i država. Zaustaviti neprijateljstvo i nasilje, barem na jedan dan, glavna je poruka današnjeg dana.

Dvadeset godina poslije novom je rezolucijom za fiksni datum obilježavanja bio proglašen 21. rujna kao dan globalnog prekida neprijateljstava i nasilja.

Tradicionalno na Dan mira u Sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku tijekom dana zvoni Japansko zvono mira, dar građana Hirošime i japanskog naroda u spomen na razorne posljedice rata i ljudske žrtve ubijene pod izlikom svjetskog mira.

Međunarodni dan mira omogućuje svim pojedincima, organizacijama i nacijama da svojim jednostavnim djelima zajednički šire poruku mira. Nakon rasprava o uvođenju Dana mira i tome što bi on trebao predstavljati zaključeno je da će on postojati kako bi se kontinuirano podsjećalo na potrebu jačanja mirovnih poruka i ideja među svim ljudima i narodima.

Mir u svijetu je poruka i želja koju možemo čuti gotovo svakodnevno. U današnje vrijeme kada se čini da nasilje i mržnja gospodare svijetom ipak nije dovoljno samo željeti, nego i djelovati. Uvijek možemo započeti malim koracima i promjenama u našem životu, životu naših obitelji i zajednica. Zagrljaji, tople riječi, pružanje pomoći potrebitima, male su geste kojima radimo veliku razliku.

Kada govorimo o velikim promjenama među narodima, ovih dana pruža nam se prilika da i mi učinimo svijet boljim. Posljedica rata u Siriji i nedostatak mira je izbijanje izbjegličke krize. Tisuće i tisuće ljudi su u potrazi upravo za time. ­Kako im to pružiti u našoj državi? Možemo se educirati, a potom i pomoći volontiranjem ili donacijama.

Pravo značenje riječi mir često nam promakne ili ga nismo ni svjesni. To se događa ako smo bili dovoljno zaštićeni i sretni da živimo u miru. Mnogima je on danas nedostižan. Budući da već ne mogu u vlastitoj zemlji, omogućimo im da osjete i dožive mir i sigurnost barem u našoj.

Taj dan mira podsjeća sve nas da svojim jednostavnim djelima zajednički širimo poruku mira.