Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Autor: Karla Golenko, 22. 9. 2019.

Nacionalni dan protiv nasilja nad ženama obilježava se 22. rujna u znak sjećanja na ubojstvo koje se dogodilo na današnji dan 1999. godine kada je, na zagrebačkom Općinskom građanskom sudu tijekom brakorazvodne parnice, suprug ubio suprugu, sutkinju i odvjetnicu te ranio zapisničarku.

Što je nasilje? Definicija riječi nasilje označava primjenu sile protiv volje ili prava na kome se primjenjuje. Ako to gledamo s gledišta žena to je primjena sile nad ženama bez njezine volje ili prava.

Osim žena i zlostavljane mogu biti i mlade djevojke i male djevojčice. Ono može biti ne samo fizičko, već i psihičko, ekonomsko, seksualno i nasilje temeljeno u različitim kulturama, npr. prisilni brakovi.

Mnoge žene koje su zlostavljane boje se progovoriti o onome što su doživjele. U većini slučajeva boje se svojih zlostavljača da ih ne bi ponovno ili više nego inače zlostavljao. Zbog toga za njih postoje sigurne kuće gdje mogu otići sa svojom djecom i osjećati se sigurno i znati da ih tamo više nitko neće zlostavljati i dirati.

Prva sklonište za žene koje su preživjele nasilje bila je Autonomna ženska kuća Zagreb osnovana 1990. godine, dok danas u Hrvatskoj djeluje 18 sigurnih kuća.  U Rijeci djeluju više organizacija koji pomažu ženama i djeci žrtvama nasilja:

- Sv. Ana - Caritasov dom za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja,

- U.Z.O.R. - savjetovalište i sklonište za žrtve obiteljskog nasilja na tajnoj adresi te njihov SOS telefon 0800 333 883,

- SOS Rijeka - centar za nenasilje i ljudska prava,

- Dječji dom Tić koji pruža psihosocijalni tretman i podršku djeci, mladima i obitelji.

Kako se ovakve stvari ne bi događale važno je da svi podignemo glas i osvijestimo se o ovom problemu. Važno je da svi budemo snažni i da ne dopustimo da nas netko zlostavlja.

Povodom Nacionalnog dana protiv nasilja nad ženama, na riječkom Korzu postavljena je izložba fotografija Roberta Gojevića koje prikazuju žrtve nasilja pod nazivom „Žene šute i skrivaju svoje lice“. Stoga dođite, pogledajte i osvijestite se!