Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti

Autor: NAYLA HODŽIĆ, 17. 10. 2018.

Odlukom Ujedinjenih naroda 17. listopada obilježava se Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključivosti. Svrha obilježavanja ovoga dana je osvješćivanje siromaštva i socijalne iključivosti kao velikog društvenog problema te pomoću raznih akcija omogućiti porast solidarsnoti s ljudima koji žive u siomaštvu.

Siromaštvo se najjednostavnije objašnjava kao neposjedovanje novca i/ili imovine, ili posjedovanje malo i nedovoljno novca/imovine. Ipak, ne postoji jedinstvena općeprihvaćena definicija siromaštva. Siromaštvo se očituje na različite načine, među kojima su nedostatak primanja i sredstava potrebnih da se osigura održiva egzistencija; glad i neuhranjenost, slabo zdravlje, nedostupnost ili ograničena dostupnost obrazovanja i drugih temeljnih usluga; povećana smrtnost; beskućništvo i neodgovarajući stambeni uvjeti; nesigurno okruženje, društvena diskriminacija; izolacija kao i negacije ljudskih prava te nesudjelovanje u odlučivanju i u građanskom, društvenom i kulturnom životu zajednice. Iako se smatra da je zapošljavanje ključni segment u zaštiti ljudi od siromaštva, samo zapošljavanje često nije dovoljno.

Diskriminacija prilikom zapošljavanja, tradicionalne rodne prakse i neuspješne politike usklađivanja obiteljskih obaveza i plaćenog rada dovode žene u puno veći rizik od siromaštva. Iako se na današnji dan obilježava međunarodni dan siromaštva, svaki dan bi trebali biti svjesni ovog velikog društvenog problema te bi trebali/e biti solidarni/e sa svima koji se bore s ovim problemom. Budite aktivni/e, volontirajte te sudjelujte u raznim akcijama, skupovima, koje olakšavaju i pomažu onima kojima je pomoć potrebna. Budite svjesni/e diskriminacije žena prilikom zapošljavanja te pokažite razumijevanje, pomozite i prijavite takve diskriminirajuće prakse. Budite suosjećajni/e i pomozite koliko možete svima u svojoj blizini kojima je pomoć potrebna, velike promjene su moguće i sa malim djelima!