Dan sjećanja na Vukovar

Autor: Lea Štampf, 18. 11. 2017.

Prije dvadeset i šest godine na današnji dan, simbol Domovinskog rata - Vukovar pao je u ruke JNA i srpskih paravojnih formacija.

Danas se širom Hrvatske prisjećamo i klanjamo žrtvama Vukovara. Održavaju se mise zadušnice, pale svijeće i u tiši moli za sve stradale.

U našem gradu, duž cijele Vukovarske ulice ljudi pale svijeće u znak sjećanja i zahvalnosti za sve žrtve Domovinskog rata, a pogotovo one vukovarske.

Pozivamo vas da se dostojanstveno pridružite ovoj tradiciji.

Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza, a završila je 18. studenoga 1991. slomom obrane grada kojeg je branilo oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. vukovarsku brigadu. Po podatcima vukovarske bolnice, do sloma obrane grada poginule su 1624 osobe, a ranjeno ih je više od 2500. U srpske koncetracijske logore odvedeno je oko pet tisuća zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće Hrvata i ostalih nesrba.

Vukovar 1991.

Na popisu zatočenih i nestalih osoba u Domovinskom ratu iz Vukovarsko-srijemske županije još je 436 hrvatskih branitelja i civila od kojih se većini svaki trag gubi upravo u Vukovaru 1991. godine. Po podatcima kojima raspolaže vukovarski Područni centar Instituta društvenih znanosti "Ivo Pilar", na širem području Vukovara do danas su ekshumirane 1232 žrtve agresije od kojih 938 iz masovne grobnice na vukovarskome Novom groblju, 200 na Ovčari, a ostale u drugim dijelovima Vukovara i okolnim mjestima.

Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata – Vukovar

Gotovo tromjesečna opsada grada te svakodnevna izloženost topničkim napadima JNA i srpskih paravojnih postrojba, kojih nije bila pošteđena ni vukovarska bolnica iako je na njoj bio vidljiv znak Crvenoga križa, prouzorčile su, osim ljudskih žrtava, i golemu štetu koja je u Vukovaru procijenjena na 9,5 milijardi kuna, od čega se na gospodarstvo odnosi 4,6 milijarda, na gospodarsku infrastrukturu 2,3 milijarde, a na privatnu imovinu 2,6 milijarda kuna. Oko 60 posto zgrada u ratu potpuno je uništeno, a više od 30 posto ih je oštećeno.

1991. - kolona ljudi koji napuštaju Vukovar - s vrećicom uspomena na prošli život

Uništene su ili oštećene 13.852 stambene jedinice, od čega 8272 obiteljske kuće te 552 zgrade s 5580 stanova. U odnosu prema broju stambenih jedinica prije rata, tijekom agresije uništeno ih je ili oštećeno više od 90 posto. Njih 75 posto bilo je svrstano u četvrtu, petu i šestu kategoriju oštećenja.

Masakr na Ovčari

Po podacima vukovarske bolnice, iz te zdravstvene ustanove 20. studenoga, dva dana nakon što je 18. studenoga slomljena obrana grada, odvedena je najmanje 261 osoba. Posmrtni ostaci 200 osoba ekshumirani su na Ovčari dok se za preostalima još uvijek traga.

Spomen obilježlje Ovčara

Za 264 ubojstva na Ovčari 1991. trojici srpskih zločinaca izrečena je kazna od ukupno 25 godina zatvora. Presude Mili Mrkšiću, Veselinu Šljivančaninu i Miroslavu Radiću razočarale su i iznenadile mnoge. Haški sud osudio je Mrkšića na 20, Šljivančanina na pet godina zatvora, dok je Radić dobio oslobađajuću presudu. Tužiteljstvo je tražilo doživotne zatvorske kazne.

Trojica bivših pripadnika JNA bila su optužena za masovni pokolj počinjen na Ovčari 20. studenoga 1991., nakon pada Vukovara. Optužbe su se odnosile na zatočenje, mučenje i ubojstvo više od 260 ranjenika, bolesnika i civila iz vukovarske bolnice. Bitka za Vukovar je najveća i najkrvavija bitka u Domovinskom ratu, a najveći organizirani i masovni zločin dogodio se upravo nad ljudima iz vukovarske bolnice.

Vodotoranj - Vukovar

Kronologija opsade Vukovara

25. kolovoza – Tenkovi izlaze iz vojarni, a ZNG uništava prvi tenk. Minobacački projektili uništili su dvije operacijske dvorane vukovarske bolnice. Osoblje i pacijenti bolnice sele se u podrum.

28. kolovoza – Napadom na Mitnicu otvoreno dugo bojište.

14. rujna – 'Dan kad se nebo otvorilo.' Zrakoplovi JNA nadlijeću i bombardiraju Vukovar 10 puta. JNA i srpske paravojne snage započele su ofenzivu koja je trebala rezultirati okupacijom Vukovara. Grad napada oko 100 tenkova. Vukovar ostaje bez struje, vode i telefonskih linija.

16. rujna – Hrvatske snage uništavaju 34 tenka, zabilježeno je 26 avionskih napada. JNA pokušava spojiti svoje snage u vukovarskoj vojarni sa snagama u Negoslavcima.

18. rujna – Novi pokušaj tenkovskog prodora u Vukovar Trpinjskom cestom. Nijedan kat vukovarske bolnice više nije u funkciji.

20. rujna – Izgorio dvorac Eltz.

27. rujna – Na vukovarsko područje stižu promatrači Europske zajednice i predlažu prekid vatre. JNA odbija prijedlog i dovodi nove snage.

2. listopada – Počinje novi veliki višednevni napad JNA i srpskih paravojnih jedinica na Vukovar. Grad je potpuno odsječen.

8. listopada – Miran dan nakon 46 dana žestokih borbi.

13. listopada – Hrvatske snage pokušavaju probiti opsadu Vukovara iz pravca Nuštra. U Vukovar pokušava ući humanitarni konvoj EZ-a koji JNA sprovodi u vojarnu.

15. listopada – Humanitarni konvoj stiže u Vukovar; doprema humanitarnu pomoć i izvlači dio ranjenika. Novi pokušaj proboja iz pravca Nuštra nije uspio.

3. studenoga – JNA, potpuno integrirana sa srpskim paravojnim jedinicama, počinje završni napad na Vukovar i Borovo Naselje.

4. studenoga – 65 zračnih napada na Vukovar.

12/13. studenoga – Pokušaj proboja, ponovo iz Nuštra, nije uspio.

14. studenoga – JNA ulazi u Vukovar.

17. - 19. studenoga – Zbog nedostatka streljiva, hrvatske snage prestaju pružati otpor - Vukovar je okupiran.

20. studenoga – JNA ulazi u vukovarsku bolnicu i odvodi ranjenike na Ovčaru na kojoj je ubijeni 255 ljudi. Više od 22.000 Vukovaraca je prognano. Ruševine grada, uključujući i umjetničko blago, opljačkani su.