Osnovna škola "Turnić" Rijeka

« Srpanj 2017 »

10.07.2017. 13:05
Ministrica Divjak dala podršku projektu e-Škole
Zahvaljujući pilot projektu „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, 151 škola će od jeseni biti spremna za primjenu modernijeg poučavanja koje će obilovati novim sadržajima i mogućnostima, rečeno je danas na predstavljanju dosadašnjih rezultata ovog projekta kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.

01.07.2017. 14:56
Ispunite upitnik o digitalnim kompetencijama u okviru projekta CRISS
U siječnju 2017. godine započeo je CRISS (Demonstration of a scalable and cost-effective cloud-based digital learning infrastructure through the Certification of digital competences in primary and secondary schools) projekt iz programa Europske unije Obzor 2020.

29.06.2017. 11:22
U okviru projekta e-Škole objavljeno 70 novih scenarija poučavanja
U sklopu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ objavljeno je 70 novih e-Škole scenarija poučavanja. Svi zainteresirani nastavnici nove scenarije mogu pronaći na mrežnoj stranici https://scenariji-poucavanja.e-skole.hr/ , a dostupno je 15 scenarija za nastavni predmet kemije, 18 fizike, 18 biologije te 19 matematike.

27.06.2017. 20:10
Upozorenje - nova ransomware kampanja Petya
U tijeku je nova kampanja zlonamjernim ransomware sadržajem te su slučajevi zaraze zabilježeni u Ujedinjenom Kraljevstvu, Rusiji, Indiji, Nizozemskoj, Španjolskoj, Danskoj i drugima. Trenutna su meta računala raznih korporacija, energetskih postrojenja te banaka.

20.06.2017. 12:51
CARNet donirao sustav za praćenje kakvoće zraka Tehničkoj školi u Sisku
Tijekom dana mnogi od nas većinu vremena provode u zatvorenom prostoru – kod kuće, na poslu ili u školi. Kakvoća zraka koji udišemo u zatvorenom prostoru ima izravan utjecaj na naše zdravlje, a loša kakvoća zraka u zatvorenom prostoru može štetiti osjetljivim skupinama stanovništva u koje spadaju i djeca.

20.06.2017. 11:02
Poziv na prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet priprema provedbu postupka javne nabave za „Nabavu opreme za regionalne obrazovne centre u okviru projekta “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)” i „Nabavu visokodostupnog sustava za pohranu i analizu strukturiranih i nestrukturiranih podataka u okviru projekta “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”.

02.06.2017. 13:40
Webinar: My SUSI Experience
U ponedjeljak 5. lipnja 2017. godine, od 20 do 21 sat, Hrvatsko udruženje profesora engleskog (HUPe) u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom “My SUSI Experience”.

31.05.2017. 14:57
U Kninu održan 2. regionalni webinar u projektu „e-Škole“
„Primjena digitalne tehnologije u nastavi biologije i prirode u osnovnoj školi“ naziv je drugog regionalnog webinara kojeg je Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet održala danas u sklopu nacionalnog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

31.05.2017. 13:38
Održan šesti Znanstveni piknik
Pod sloganom „Znanost je zabavna!“ od 26. do 28. svibnja 2017. godine održan je šesti po redu Znanstveni piknik u organizaciji Udruge profesor Baltazar, Zadruge ZEZ i partnera Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNet i Instituta Ruđer Bošković.

31.05.2017. 11:12
Održan šesti Znanstveni piknik

"Ljiljani" na Vidfestu
Autor: Vesna Rabak, 18. 6. 2017.

Nakon nekoliko godina stanke zbog financijskoh sredstava konačno smo uspijeli prijaviti se i proći na Vidfest. Predstavili smo se pjesmom "Krunica u bakinoj ruci".

Posebno nam je drago jer je to deseti jubilarni Vidfest humanitarnog karaktera kojeg je otvorio nadbiskup riječki Ivan Devčić, a sva prikupljena sredstva biti će donirana hospiciju u Rijeci, jedinom u Hrvatskoj. Kao što se radujemo rođenju djeteta tako je i utješno znati da u hospiciju možemo dostojanstveno i s osobitom brigom ispratiti osobe koje su nam život darovale k dragome Bogu. Potvrdila nam je to i časna sestra Danijela na samom kraju programa.

"Ljiljani" i solistica Ema Bubić

Vidfestom smo zatvorili dane sv. Vida, zaštitnika grada Rijeke za koju je ova godina posebno svečana i radosna. Kao vjernici i ljudi Bog voli da smo sretni, a naša sreća počela je već osvajanjem Kupa i Rabuzinovog sunca, naših nogometaša, preko duhovnih i svjetovnih sadržaja i događaja nastavila se sve do Vidfesta. Slijedi zasluženi odmor za naše učenike, a o zaštitniku našega grada možete pročitati u nastavku.

"Ljiljani" na nastupu

Sveti Vid: Živio je u III. stoljeću. Još dok je bio dječak, vlastiti otac ga je tukao, prisiljavao da se odrekne kršćanske vjere. Otac je kasnije oslijepio, pa je žrtvovao bogu Jupiteru zlatnog vola za ozdravljenje, ali uzalud. Vidova molitva oca je izliječila. Unatoč tomu što je Vid oca izliječio, morao je u svojoj 12. godini pobjeći u Lukaniju sa svojim učiteljem Modestom i odgojiteljicom Kresencijom. Putem im je hranu na brodić donosio orao. U Lukaniji je čudesno liječio bolesne. Čuo je za njega Dioklecijan, pa ga pozvao u Rim da mu izliječi sina od padavice.. I Vid mu je izliječio sina, no jer nije htio prinjeti žrtvu bogovima, osuđen je na smrt. Bačen je u kotao vrućeg ulja iz kojeg je nepovrijeđen izašao, bačen je u jamu gladnim lavovima, ali on ih je blagoslovio pa su samo ležali do njegovih nogu. Nakon brojnih mučenja, anđeo je izveo Vida iz tamnice i odveo ga na obalu rijeke gdje je u molitvi umro oko g. 304. Vid je jedan od 14 zaštitnika u nevolji: između ostalog zazivaju ga padavičari, živčani bolesnici, ljudi slabog vida. Zatitnik je apotekara, pivara, gostioničara, podrumara...