Prvi dan proljeća

Autor: Nensi Grdić, 21. 3. 2017.

Ove se godine prvi dan proljeća obilježava 21. ožujka. Astronomski trenutak kad se Sunce nađe u proljetnoj točci. Taj se dan naziva ravnodnevnicom (ekvinocijem). Proljeće završava ljetnim suncostajem (solsticijem).

Službeni datum početka proljeća jest 21. ožujka. On je upisan u naše kalendare i udžbenike, no ovo godišnje doba u stvarnosti počinje 20. ožujka. Na proljetnu ravnodnevnicu (prvi dan proljeća) dan i noć traju jednako. U trenutku ravnodnevnice Sunčeve zrake obasjavaju ekvator pod pravi kutom. Početkom proljeća cijela se priroda budi, dani su svjetliji zbog Sunca, a i temperature svakim danom rastu.

Zanimljivosti o proljeću

U starom se Rimu prvi dan proljeća slavio kao početak jedne nove godine. Kelti su davno prije Rimljana prvi dan proljeća slavili kao uskrsnuće Sunca. Mnogi su smatrali da proljeće ima značenje buđenja, stvaranja i rađanja nečeg novog. Početak proljeća u antičkoj je Grčkoj označavalo Dionizovo ponovo rođenje.

Poziv proljeća

Poslije duge hladne zime

Proljeće nas opet zove:

"Iz ladica izvadite

One vaše lijepe snove

I krenite sada za mnom;

Ja vam nudim carstvo cvijeća,

Ja vam dajem svoje laste

I pupoljke sa drveća.

Pod mojim se suncem rađa

Svud uokrug život novi;

Pod mojim će suncem, znajte,